Obora Kralice sousedí společně s historickým městem Náměšť nad Oslavou a zámkem nesoucím jeho jméno.
Historická je také obora, která se datuje již do 16. století a řadí se tak s mnoha jinými oborami k těm nejstarším u nás.
Chová se tu jelen lesní (čistá karpatská forma) a daněk evropský. Po staletí vytvářené podmínky pro tuto zvěř v oboře dostály svého a dnes se může obora pyšnit úctyhodnými trofejemi daňků a jelenů. Rekordem obory je ulovený jelen evropský se sílou paroží 236,7 CIC a daněk o síle 211,08 CIC.
Tuto historickou šlépěji umocňuje původní kamenný plot, který lemuje většinu obvodu obory. V oboře se navíc nacházejí historické budovy. Obora je díky své poloze a historické hodnotě uznaná jako Přírodní památka velkého významu, neboť v oboře stále rostou původní stromy datované až do 17. století. Uhynulé nebo popadané stromy se nechávají ladem a slouží jako obživa a kryt pro zvláště chráněné brouky a jiné živočichy.
Tehdejší panstvo, páni z Lomnice, dbalo na důmyslně propracovaný koncept obory, aby dobře zapadala do krajiny. Obora Kralice díky tomu plní nejen funkci estetickou, ale především v dnešní době plní velmi důležitou úlohu rezervoáru vzrostlých, starých a odumřelých buků, dubů, habrů a jiných listnáčů.
Obora Kralice tak splňuje všechny předpoklady pro zdravou přírodu, kde je zásah člověka minimální, a mohou se tu plně rozvíjet a rozmnožovat druhy živočichů či rostlin, které by jen těžko obstály v okolní kulturní krajině, která je intenzivně obhospodařována.