Lovecká sezona srnců začala 2024

Lovecká sezona srnců 2024 začala

Lovecká sezona srnců patří na republikové, ale i evropské úrovni k jednomu z nejrozšířenějších lovů trofejové spárkaté zvěře. Není divu. Srnčí zvěř se vyskytuje snad ve všech evropských biotopech. Od otevřených polních honiteb v nížinách, přes bažinaté lokality s četností vodních ploch, smíšených honiteb, příměstských honiteb až po lesní komplexy v horských oblastech.

V některých oblastech se jedná o hlavní, ba i jedinou trofejovou zvěř, kterou lze v místních podmínkách lovit.

Každý myslivec se těší na období, kdy v květnovém počasí usedne pod rozkvetlou pláňku a vyhlíží toho "svého" obeznaného srnce.

 

srnec obecný

Květnové lovy

V květnu myslivci loví většinou nežádoucí srnce do chovu, slabé jedince, nebo se věnují průběrného odlovu srnců, aby byl splněn bezpečně plán lovu.

Květnové lovy mají své kouzlo. Příroda bují životem, ptáci se překřikují a dny se stále prodlužují. Blíží se léto, které je stále více cítit ve vzduchu.

Srnci jsou v tomto období jedinou trofejovou zvěří, kterou lze lovit. Zbylá spárkatá zvěř se smí lovit až v následujících měsících. Ideální čas se v květnu věnovat lovu srnců a vychutnat si poměrně velký klid v honitbě.

Tráva a jiné porosty jsou poměrně ještě nízké a tak lze lovit srnce i na pasekách v lesích nebo v polích.

Co se nestihne v květnu se v červnu jen stěží dohání. To především platí u lesních honiteb, kde jsou pak zarostlé paseky a srnci v nich žijí skrytě.

To však neplatí o polních a smíšených honitbách, kde mají myslivci nejenže plné ruce práce s vyháněním srnčat v době senosečí, ale také se jim díky senosečím během června otevírá opět plocha pro lov srnců.

Teritoriální zvěř na scéně

Srnci jsou teritoriální zvěř, kdy silnější srnci honí slabší srnce a obhajují svá teritoria. Právě tento okamžik lze využít k bleskovému přískoku neznámého srnce, kterého vyhnal jeho starší sok.

Nejaktivnější období pro toto chování (vyjma srnčí říje) připadá právě na květen až červen.

Teritoriální srnci si bedlivě střeží svoje území a srnce narušitele vyženou hodně daleko, což lze právě využít k lovu zajímavých srnců.

Správný myslivec by se měl však vyvarovat lovu teritoriálních srnců a takový lov by měl nechat až ke konci srnčí říje a spíše po říji.

 

Srnec obecný

Lov během srnčí říje

Svátek všech myslivců. Tak lze definovat srnčí říji, která vrcholí přelomem července a srpna. V závislosti na místních podmínkách je někde již po sklizni, jinde se ještě čeká na sklizeň obilí. To samozřejmě hraje prim ve vyhledávání vhodných stanovišť k lovu.

Asi každý myslivec zkoušel vábit srnce, který se dá během srnčí říje přivolat na mysliveckou vzdálenost.

Leckdy se objeví srnci, o kterých ani nevíme, že v honitbě žijí. Jedná se většinou o staré srnce, kteří žijí velký čas v krytu.

Přivábit si srnce znamená splynout s jejich říjí a využít dalších získaných dovedností, ve kterých se můžeme jakožto lovci, neustále zlepšovat.

 

Kde letos můžeme lovit?

Pro letošní sezonu lovu srnců jsou k dispozici rozličné honitby napříč Českou republikou.

Lesní honitba Oslava na Vysočině-

Lov zde započal začátkem května a zde se mohou pyšnit velmi zajímavou trofejí srnce, který zde byl letos uloven. Každým rokem je zde uloveno několik zajímavých trofejí. Lovy zde probíhají formou paušálů za cenu 8.000 Kč za srnce do 100 CIC a 12.000 Kč za srnce nad 100 CIC a raritu. Cena za denní doprovod činí 1.000 Kč a ubytování je řešeno zdarma karavanu v honitbě.

Pokud máte zájem lovit v letošní sezoně, klikněte na zelený odkaz

Poplatkový lov srnce v honitbě Oslava na Vysočině

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lov srnce v lesní honitbě Stará Huť u Kamenice nad Lipou na Vysočině

Další lesní honitbou, kde se nachází spousta zajímavých srnců je krásná lokalita u Kamenice nad Lipou. Sezona srnců zde odstartovala ulovením několika srnců .

I zde se loví za paušální cenu 7.000 Kč s denním doprovodem 1.000 Kč za lovce. Nicméně ubytování je řešeno v penzionu, který je poskytovatel schopný zajistit, ale platí se zvláště.

Pro zájem o lov můžete kliknout na zelený odkaz, který Vás přesměruje na konkrétní nabídku. Pro letošní sezonu lze ještě lovit několik volných srnců.

 

Lov srnce v jižních Čechách u Bavorova

Další lesní honitbou, ve které lze realizovat poplatkové lovy je krásná lesní honitba s poměrně vysokým zastoupením polí a sadů v jižních Čechách. Nejedná se o typickou lesní honitbu, kde je 100% zastoupení lesa. Díky tomu lze ulovit i silnější srnce, kteří dosahují 100 CIC. Před dvěma lety byl uloven srnec o síle 120 CIC.

Cena za srnce do medaile činí 8.500 Kč, bronz 20.000 Kč, stříbro 25.000 Kč a zlato 30.000 Kč. Neplatí se za doprovody a za ubytování si účtují 500 Kč na noc.

Pokud Vás oslovila tato nabídka, klikněte na zelený odkaz, který Vás přesměruje na konkrétní nabídku.

Poplatkový lov srnce v honitbě Překážka v jižních Čechách ✅ Lov srnce · Lov divočáka ✅ Poplatkový lov srnce v honitbě Překážka v jižních Čechách ✅ Lov srnce · Lov divočáka ✅ Poplatkový lov srnce v honitbě Překážka v jižních Čechách ✅ Lov srnce · Lov divočáka ✅

 

Další nabídky na letošní loveckou sezonu budou průběžně přidávány.

 

Lovu Zdar!

Přihlásit se