Jelen sika Dybowského

Jelen sika Dybowského (Cervus nippon dybowskii)

Popis a charakteristika jelena sika Dybowského

Jelen sika Dybowského (Cervus nippon dybowskii) je největší zástupce jelenů sika, který dosahuje až 120 kg. Jeho původní domovinou je východní Rusko, odkud byl v 19. století dovezen do oborních chovů. Oproti jelenu sika japonskému tomu tak výhradně zůstalo i do dnešních dob. V České republice se jelen sika vyskytuje výhradně v oborách, kde tvoří zajímavou zvěř pro lovce.

Jeho zbarvení připomíná v letní srsti daňka, kdy má červeno až hnědavé zbarvení s bílými puntíky. Na hřbetě má ovšem oproti daňku výrazný černý pruh. Nejvýraznějším poznávacím znakem zůstává především jeho hlava, která má typický vzhled jelena siky, díky čemuž ho lze bezpečně odlišit. Dalším důležitým znakem je jeho paroží, které je sice rozložité a mohutné, avšak oproti daňku netvoří lopaty, ale typické jelenovité paroží.

Paroží jelena sika Dybowského

Paroží jelena sika Dybowského je typu jelenovitého, které tvoří ve většině případů typické osmeráky a desateráky. Jeho paroží netvoří typickou korunu, jakou lze vidět u jelena evropského. Na druhou stranu oproti jelenu siku japonskému, tvoří mohutné a na první pohled jiné paroží.

Kde se vyskytuje jelen sika Dybowského

Jelen sika Dybowského v Českého republice žije v oborách. Dokáže se skvěle adaptovat na prostředí v nížinách až po lesy Vysočiny.

 

Přihlásit se