Šakal obecný

Šakal obecný (Canis aureus)

Popis a charakteristika šakala obecného

Šakal obecný (Canis aureus) je psovitá šelma pocházející z Blízkého východu. Zároveň se vyskytuje v jihovýchodním regionu Evropu, kde se postupně rozšiřuje do severnějších států, jako je Slovensko nebo Česká republika.

Šakal obecný je velikostí o něco málo větší než liška, ale zároveň je menší než vlk. Jeho nejvíce příbuzným je vlček etiopský, nebo vlk africký. S šakalem čabrakovým a pruhovaným, kteří se vyskytují v Africe, si není natolik blízký.

Hmotnost šakala se pohybuje okolo 7 – 10 kg v závislosti, jestli se jedná o samce nebo samici, přičemž samci jsou větší. Stejně tak tomu je u délky, kdy dospělý šakal dosahuje 70 – 84 cm, ale samice je o několik cm menší. Srovnatelní jsou v kohoutkové výšce, kde samec i samice shodně měří okolo 50 cm na výšku.

Zbarvení šakala je shodné pro obě dvě pohlaví, které se přelívá od zlatavě žluté do pískové barvy až šediva s černými pesíky. Výrazná změna v srsti je v období léta a zimy, kdy je v zimě více huňatý. Jednotlivé poddruhy šakala se samozřejmě zbarvením liší a to především výrazným hřbetním pruhem.

Kde se vyskytuje šakal obecný

Šakal ke svému všeobecnému záběru obývá různé biotopy od blízkosti vodních toků, po planiny, stepy až po okrajové části lesních celků. Vždy se jeho výskyt lokalizuje na dané území. 

Jak se šakal chová

Šakal je psovitá šelma, která je přímým konkurentem lišek nebo kun. Jedná se o šelmu, ale zároveň i o mrchožrouta, který se navíc dokáže přiživovat na kořisti větších predátorů.

Šakali jsou společenská šelmy, které tvoří malé rodinné smečky, avšak staří samci mohou být i samotáři.

Šakal si hloubí noru, nebo obývá staré nory po liškách případně využívá stará doupata vlků. Vše se odvíjí od zeměpisné lokality, kde se šakal nachází. 

Rozmnožování šakalů dochází povětšinou na období podzimu, kdy feny hárají a během jara mají mláďata, o která se starají oba rodiče.

 

Šakal obecný

Lov šakala obecného

Vhodné období k lovu šakala obecného

Šakal obecný se může lovit po celý rok stejně jako liška. Takový lov nabízíme například v Srbsku. V jiných státech se doba lovu může měnit. 

Nicméně vhodné období začíná v létě a trvá až do jara, než začnou mít svá mláďata. V tomto období je pro každý živočišný druh lov velmi citlivé téma kvůli odchovu mláďat.

V denní dobu je vhodný čas za úsvitu a nebo za stmívání, případně noční lov. 

 

Jakými způsoby lze lovit šakala obecného

Šakal obecný je podobný lišce, takže ho lze lovit i podobnými způsoby na čekané, na újedi a nebo šouláním po krajině s občasným vábením.

Šakali jsou vábeni na kořist, kterou loví (nářek králíka, myškování, nářek ptáčka, nebo nářek zajíce). Všechny tyto vábničky fungují na šakala, který na ně dobře reaguje.

Dalším způsobem vábení je imitace vytí šakalů, povídání si ve smečce, nebo imitace štěkání šakalů. Právě na tyto zvuky nejčastěji reagují v době rozmnožování, což je na podzim.

Co k lovu šakala potřebuji

Lov šakalů je nenáročný na vybavení. Šakala lze lovit brokovnicí na krátkou vzdálenost velikostí broků 5,1 mm a výše a nebo kulovnicí o různých rážích, které jsou stejné, jako pro lov lišky.

V neposlední řadě potřebujete dobré pozorovací zařízení typu dalekohled, nebo noční vidění či termovize. Šakal je bystré zvíře a během vábení o něm potřebujete vědět dříve, než on objeví Vás.

Vábniček na trhu existuje celá řada. Od imitace strakapouda, přes zaječí vřeštidla, myškovačky až vábničky napodobující své druhy ve smečce.

Lov šakala v Srbsku ✅ Lovecký balíček lovu divočáka a šakala včetně divokých bažantů a kachen v Srbsku, lovecká oblast Bač ✅

Trofej šakala

Trofej z šakala je jednoznačně jeho lebka s kožešinou, která je velmi kvalitní.

 

Doufáme, že Vám byl tento článek užitečný!

Váš Tým Huntastic

Přihlásit se