Honitba Libochová

Honitba Libochová je proslulá pořádáním tradičních honů na zajíce místními myslivci. Ročně se uloví okolo 150 kusů. Díky jejich vysokým počtům v honitbě mohou myslivci nabídnout i ostatním lovcům možnost poplatkových lovů formou honů.

Honitba Libochová se nachází na Českomoravské vrchovině blízko městečka Křižanov. Celá honitba je kopcovitého charakteru se spoustou mezí a strží. Zarostlé meze a okraje menších polí jsou vhodným prostředím pro jejich výskyt. Většina honitby je rozdělena menšími lesíky, které jsou smrkové a borové.

Během honů jsou tyto lesíky procházeny a psi za štěkotu vyhánějí zajíce směrem ke střelcům na pole. Střelci mají možnosti zúčastnit se samotného prohánění, které je velmi fyzicky náročné, protože některé lesíky jsou tvořeny převážně houštinou, nebo mohou být rozestavěni okolo proháněné leče a čekat, kdy mezi nimi začnou běhat zajíci.

Podobné hony bývají na Českomoravské vrchovině příjemným zpestřením, neboť málo kdo v dnešní době má možnost zúčastnit se honu, kde čítají výřady ulovené zvěře stabilně okolo 30 ulovených zajíců.

Česká republika, Kraj Vysočina

O honitbě

Rozloha: 1095
Poloha: Pahorkatiny
Druh: Smíšená (les/ pole)

Honitba Libochová se rozprostírá na křižanovské vrchovině s průměrnou nadmořskou výškou okolo 580 m.n.m. Křižanovsko je všeobecně velmi kopcovitá oblast, kde jsou velké lesní smrkové komplexy, ale také malebná políčka s mezemi, nespočtem remízků a potůčků.

Právě tento původní ráz krajiny, kde byly zachovány zarostlé meze téměř u každého políčka, zaručuje ideální podmínky pro drobnou zvěř. Díky tomu zde mají opravdu vysoké stavy této zvěře. Vyšší stavy lze hledat snad již pouze na jižní Moravě a v polabské nížině.

 

Máte zájem o tuto destinaci?

Důležité informace

Honitba na mapě

Přihlásit se