Lovy v kraji Vysočina v České republice

Lovy v kraji Vysočina otevírají sérii článků o loveckých krajinách.

Asi každý lovec by chtěl vyzkoušet lov v různých koutech světa a ulovit různé druhy zvěře. My jsme stejného názoru. Avšak jsou tu i lovci, kteří nemají takové ambice nebo možnosti a rádi si vyrazí na lov za humna nebo za sousedy do jiných krajů a přesto jsou naprosto spokojeni.

O obou variantách lovů bude tento seriál článků, který lovcům přiblíží jejich vysněné lovy a umožní jim lovit jak ve všech koutech světa, tak i pár kilometrů od domova s pomocí lovecké platformy Huntastic.

Celá série článků lovcům ukáže místní lovenou zvěř, techniky lovů, možnosti loveckých destinací, krajinu a jiné zajímavosti. Každý kraj či každá země je něčím specifická a každý lovec si najde své místo k lovu.

Pilotním článkem o těchto končinách bude kraj Vysočina. Vysočina není vybrána náhodou, ale jedná se o rodný kraj lovecké platformy Huntastic.

Lovy v kraji Vysočina
Lovy v kraji Vysočina

Lovy v kraji Vysočina v České republice

Kraj Vysočina leží uprostřed České republiky ve střední Evropě. Tedy uprostřed všeho. Jeho nadmořská výška se pohybuje od 239 m.n.m. (ústí řeky Jihlavy) do 837 m.n.m. (vrchol Javořice), ale průměrná nadmořská se pohybuje okolo 500 m.n.m. Podnebí je mírné s mírnými zimami, avšak občas dokáže sněhová nadílka překvapit a lovci si mohou užívat dlouho lovy na sněhu. Není výjimkou, že zde napadne klidně i půl metru sněhu.

Kraj Vysočina
Kraj Vysočina

Kraj Vysočina se nachází na českomoravské vrchovině se zachovalou přírodou s četnými přírodními rezervacemi. Na druhou stranu je Vysočina protkána obcemi, usedlostmi, samotami, malými městečky a rozličnou sítí silnic, přičemž dálnice D1 protíná a rozděluje kraj Vysočinu na dvě části.

 

Díky kopcovitému terénu, různým údolím, svahům, roklím, výhledům do blízkého i dalekého okolí, říčkám, řekám a potokům je Vysočina velmi fotogenickou krajinou. Rozhodně nenudí žádného cyklistu, turistu a ani lovce.

Pokud jste se rozhodli lovit v kraji Vysočina, podívejte se na nabídky lovů pro Vysočinu v České republice.

 

Jakou zvěř je možno lovit v kraji Vysočina

Nejrozšířenější spárkatou zvěří jsou na Vysočině bezesporu divoká prasata, která se vyskytují téměř v každém koutě kraje. Kraj je protkaný lesními komplexy, které se střídají poli a remízky. V posledních letech proběhla Vysočinou kůrovcová kalamita, která zaručila divočákům ideální prostředí v rozsáhlých houštinách. Naháňky na Vysočině nabývají v poslední době na oblibě a zvyšují se i počty ulovených divočáků.

Srnec obecný patří Vysočině. Najdete ho v každém remízku, lesíku či louce. Samozřejmě se srnčí vyskytuje i v lesních komplexích. Lov srnce na Vysočině lze přirovnat k těm nejhezčím lovům, které může Vysočina nabídnout. Vysočina je malebná a spojení lovu srnců mezi remízky je bezesporu krásné. Dokonce nejsilnější pátý ulovený srnec  v České republice pochází z Vysočiny z honitby Rozsochatec.

 

Daněk evropský se postupem času začal rozšiřovat z okrajových částí Vysočiny až do jejího centra a dnes lze daňka lovit v podstatě na celé Vysočině. Ještě téměř před deseti lety takové možnosti nebyly. Dnes není problém na Vysočině zažít dančí říji i ve volnosti a narazit na silné lopatáče, kteří se objevují čím dál častěji po celém kraji.

Muflon ve volnosti má ostrůvkovitou populaci roztříštěnou po celé Vysočině, kdy někteří berani dosahují medailových hodnot. Jejich populace se udržuje již léta v rovnováze.

Jelen evropský je díky absenci rozsáhlých lesních komplexů na většině území Vysočiny okrajovou spárkatou zvěří, kde se nachází především na žďársku, třebíčsku, či tišnovsku. Avšak to neznamená, že ho nelze lovit i v jiných částech Vysočiny, nicméně vždy se jedná o pár jedinců či několik desítek kusů za rok. Na druhou stranu trend rostoucí populace jelena, stejně jako u daňka, dává prostor pro nové lokality, kde se jelen začíná pomalu, ale jistě objevovat.

Kachna divoká, bažant obecný či zajíc v celorepublikovém průměru nevykazují zvlášť vysoké populace, přesto jsou ostrůvkovité lokality, například zajíce a bažanta na třebíčsku a u Velkého Meziříčí, kde se jim prostě daří.

Honitba Libochová ✓ Poplatkový lov na zajíce ✓ Honitba se nachází na Vysočině
Hon na zajíce v Honitbě Libochová u Křižanova

Ostatní lovené druhy zvěře, jako je například jezevec, liška či psík mývalovitý a jiné, jsou na vzestupných trendech již roky a není neobvyklé ulovit na čekané jezevce díky rozsáhlým skalnatým lesům, které vytvářejí ideální podmínky pro jeho lov. Opravdu lov jezevce může být pro některé lovce zajímavou změnou, kterou by rádi zažili.

 

Staré zříceniny na každém kopci mezi lesy, velkolepé středověké hrady či původní soutěsky divokých řek

Pokud má lovec čas podívat se po okolí během lovu, jistě ho překvapí spousta zajímavých míst, která se dají navštívit. Téměř každý lovec má kromě myslivosti další koníčky a jistě si přijde na své i na Vysočině. Minimálně s sebou může vzít manželku s dětmi a mohou si uspořádat celodenní výlety po okolí, které nabízí nespočet krásných výhledů, ale i zajímavé turistické atrakce.

Hrad Lipnice nad Sázavou
Hrad Lipnice nad Sázavou- věž Samson

Za zmínku stojí například jeden z největších hradů ve střední Evropě své doby. Jedná se o hrad Lipnice nad Sázavou, který je zčásti zřícený, ale zároveň se v něm dochovaly paláce. Vyhlídky do okolí v lovcích jistě umocní loveckou představu, když se může dívat na vrchol Melechov s početnou populací muflonů, nebo na lesní komplex Orlovy, kde má nezastupitelnou roli dančí populaci, včetně divočáků.

Hrad Pernštejn
Hrad Pernštejn

Podobně vyhlížející je nedobytný hrad Pernštejn nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Tento hrad vydržel i obléhání Švédů a zachoval si původní ráz. Tato lokalita je poseta drobnými tvrzemi a zříceninami, kam oko dohlédne v nepřehledném kopcovitém terénu.

Obora Roštejn ✓ Poplatkový lov daňka · lov muflona · lov divočáka
Roštejnská obora

Hrad Roštejn je lovecký hrad s přidruženou Roštejnskou oborou, která byla založena již v 16. století a řadí se tak mezi nejstarší obory u nás. V této oboře je chován daněk, muflon a prase divoké. Lovy z obory Roštejn jsou nabízeny na lovecké platformě, kde můžete lovit v krásném prostředí jihlavských lesů.

Údolí řeky Doubravy
Údolí řeky Doubravy

Nespoutaná řeka Doubrava nabízí původní divoké koryto, které odolalo lidské činnosti a můžete se procházet v soutěsce plné divoké přírody nedaleko Chotěboře. Ani ve žďárských vrších si nepřijdete zkrátka, nachází se zde jelení populace v rozsáhlé lesní krajině s téměř nejvyšším vrcholem Vysočiny. Jedná se Devět Skal a nadmořská výška činí 836 m.n.m. To je oproti nejvyššímu vrcholu Javořici pouze o 1 metr nižší, která se chlubí s 837 m.n.m.

Doufáme, že Vám byl článek užitečný.

Váš tým Huntastic.

 

Přihlásit se